Blog

Pár minút pôžitku a stovky rokov problému s názvom plastové slamky

plastová slamka ako odpad

Problém s názvom „plastové slamky“

Čo je zlé na plastových slamkách?

Bežné plastové slamky sa vyrábajú z polypropylénu, vedľajšieho produktu ropy, ktorého ťažba a rafinácia si vyžaduje veľké množstvo energie a prírodných zdrojov. Keďže spotrebitelia hľadajú pohodlie, očakáva sa, že dopyt po jednorazových výrobkoch na stravovanie, ako sú slamky, bude naďalej rásť. Výroba väčšieho množstva plastových slamiek na pokrytie dopytu si však vyžaduje zdroje fosílnych palív, čo sa podieľa na vyčerpávaní obmedzených zdrojov a emisiách toxických látok.

Do koša už po niekoľkých minútach používania

Plastové slamky sa po niekoľkých minútach používania vyhadzujú. V lepšom prípade skončia v recyklácii, ale v procese triedenia sa ťažko vyberajú. To znamená, že sa zriedkavo zhodnocujú a často končia na skládkach alebo v spaľovniach.

Stovky rokov na biologický rozklad

Ako dlho trvá, kým sa plastové slamky rozložia? Predpokladá sa, že slamky sa rozkladajú viac ako 500 rokov. A ak sa dostanú do našich vodných tokov a oceánov, plastové slamky sa nikdy nerozložia. Namiesto toho sa rozkladajú na malé úlomky známe ako mikroplasty. Čo spôsobuje ďalší rad nechcených problémov.

Plastové slamky v oceáne, riekach, vodách
Plastové slamky, ktoré sa dostanú do našich vodných tokov a oceánov, často prehltnú morské živočíchy a dostanú sa do potravinového reťazca (ryby jedia plast, ľudia jedia ryby). Milióny korytnačiek, morských vtákov a iných voľne žijúcich živočíchov každoročne zomierajú na komplikácie priamo súvisiace s konzumáciou plastov. Je tiež dokázané, že mikroplasty sa dostávajú do potravinového reťazca a ľudia môžu každý týždeň prehltnúť plast v hmotnosti kreditnej karty.

Riešenie plastových slamiek
V posledných rokoch sa na trh uviedlo nieľko alternatív bezuhlíkových plastových slamiek vyrobených z papiera s certifikátom FSC™, alebo bambusových vlákien, pšenice. Forest Stewardship Council™ (licenčný kód FSC™ C110879) je nezisková organizácia, ktorá stanovuje určité vysoké štandardy, aby sa zabezpečilo, že drevo, papier a iné lesné produkty sa vyrábajú z materiálov z dobre obhospodarovaných lesov, a to spôsobom, ktorý zachováva prírodný ekosystém a prospieva životu miestnych ľudí a pracovníkov, a zároveň zabezpečuje ich ekonomickú životaschopnosť.

Papierové slamky sa považujú za spracované vláknité organické látky a preto sú vhodné ako surovina do kompostu. Dodávajú sa v bežných, koktailových a jumbo veľkostiach so širokou škálou vzorov – vrátane vzorov z umeleckej série. Navyše ich možno prispôsobiť značkou alebo jedinečnými personalizovanými vzormi.

Pridanie značky na obal je skvelý spôsob, ako propagovať svoju značku a šíriť osvetu o životnom prostredí. Prejavenie podpory životnému prostrediu výberom slamiek so značkou FSC™ pomáha nadviazať kontakt s uvedomelým spotrebiteľom a prezentovať vašu firmu ako silu dobra.

Hoci naša spoločnosť je silným zástancom kampane „Preskočte slamku“, v prípadoch, keď sa používajú jednorazové slamky, odporúčame ako ekologickejšiu alternatívu uhlíkovo neutrálne papierové slamky z udržateľných zdrojov, ktoré sa dajú kompostovať.

Prečo sú papierové slamky lepšie ako plastové?

Papierové slamky sú lepšie ako plastové, pretože sú:
sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov, ktoré pochádzajú z udržateľných zdrojov

majú certifikát FSC™

uhlíkovo neutrálne

kompostovateľné

šetrné k prírode

vyrobené na Slovensku

„Plastové slamky. Používajú sa niekoľko minút a potom vydržia roky a roky. Videl som ich zamotané do rôznych morských živočíchov, keď som kopal v oceáne, a, samozrejme, všade sa rozhádzajú. Papierové slamky sú perfektnou náhradou.“ – Greg Stone, oceánograf

Plastové slamky nielenže škodia oceánu, nášmu životnému prostrediu a potenciálne aj nášmu zdraviu, ale je tiež ťažké ich zodpovedne zlikvidovať. Aj keď sa ich pokúsite recyklovať, sú príliš malé a ľahké, čo znamená, že prepadávajú cez triediace sitá recyklačných strojov a miešajú sa s inými materiálmi, čím znečisťujú recyklovaný náklad.
Dobrou správou však je, že existuje množstvo alternatív k plastovým slamkám – a pokiaľ ide o skutočnú udržateľnosť, papierovou slamkou nič nepokazíte. Ich biologický rozklad trvá len dva mesiace a nevyžadujú si na to žiadnu špeciálnu technológiu ani zásah.

Okrem toho sú bez zápachu, chuti a zostávajú dostatočne dlho vodotesné, aby ste si mohli vychutnať každú kvapku svojho nápoja. Papierové slamky sú dokonalou náhradou pre podniky aj spotrebiteľov.  Tie naše sú od slovenského výrobcu, aby uhlíková stopa bola čo najmenšia. Podporte aj VY našich prvotriednych výrobcov.

Naše papierové slamky nájdete TU!

 

Back to list